Максим Буткевич: "Змінюються обличчя, змінюються люди, але ЗМІ, як і раніше, перетворюються на зливну трубу"

 
Дата події: 
Tue, 2012-06-26 15:34

 

Гуманізм, патріотизм, інтернаціоналізм, демократизм, правдивість і оперативність - ось цінності, якими, на думку міжнародної спільноти, зобов'язаний керуватися справжній журналіст у своїй роботі. Відповідно до Міжнародних принципів професійної етики журналіста, інформація сприймається як суспільне благо, а не як предмет споживання. Це означає, що журналіст поділяє відповідальність за передану інформацію. Він відповідальний не тільки перед тими, хто контролює ЗМІ, але, перш за все, перед суспільством, беручи до уваги різні соціальні інтереси. Соціальна відповідальність журналіста вимагає, щоб за будь-яких обставин він діяв відповідно до своєї моральної свідомості.

«Професійні норми наказують журналісту поважати інтереси суспільства, його демократичні інститути. Істинний журналіст виступає за загальні цінності гуманізму, перш за все за мир, демократію, соціальний прогрес, права людини та національне визволення. Таким чином, журналіст бере активну участь у соціальних перетвореннях, спрямованих на розширення демократії».

Чи відповідає українська журналістика міжнародним стандартам? Засоби масової інформації - транслювання гарячої новини чи якісне висвітлення суспільних проблем? Про те, яка ж роль ЗМІ в українському контексті, розповів журналіст, координатор Проекту «Без кордонів», експерт Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини»Максим Буткевич.

- Журналістика та права людини - як вони пов'язані? Яка відведена роль журналістиці у сфері захисту прав людини, відстоювання громадських інтересів в Україні?

Якщо брати не тільки Україну, а правозахисну діяльність в більш широкому контексті, то пов'язані безпосереднім чином. Так історично склалося, що фактично донесення інформації, а також всякого роду аналіз стану справ у суспільстві - для більшості населення залишається поза колом безпосереднього контакту. Але ЗМІ в останні майже два століття стали основним каналом масової комунікації - це те, що в першу чергу формує картину більш широкого світу. Більш широкий світ в даному випадку - це соціум в цілому, все, що виходить за межі ареалу індивідуального існування. Тому, якщо правозахисники дійсно намагаються працювати над системними змінами ситуації з правами і свободами громадян, а не тільки рятувати потопаючих у річці немовлят, не помічаючи, як хтось вище по річці їх туди кидає, то їм треба збирати та поширювати інформацію про реальний стан речей, мобілізувати прихильників і впливати на тих, хто приймає рішення. І це різні люди. Без ЗМІ тут не обійтися. Тому правозахисникам потрібні журналісти. Журналістам, якщо вони дійсно професіонали, намагаються збирати інформацію, її обробляти і передавати на рівні узагальненого аналізу, звичайно, потрібні правозахисники, щоб з багатьох шматочків зібрати щось цілісне. Ну, і, безумовно, є якісь журналістські стандарти роботи. Звичайно, це все хитке і суб'єктивне, але все ж таки є межа, яка відокремлює журналістику від пропаганди чи реклами, адже це інша професія, зовсім інший рід занять, інший набір принципів і методів. Тому іноді, щоб відокремити журналістику від пропаганди, доводиться крім технічних моментів враховувати методологічні, які швидше лежать в площині етики, загального блага або блага іншої людини. Це той же принцип, на якому будується правозахист, - фундаментальна основа. Тому журналістам правозахисники потрібні не тільки як джерело інформації, а часто і як критики, установники певних стандартів, які мають відношення й до журналістики.

Це все стосується й України. Але є нюанси, які спотворюють картину. З одного боку, видно, що деякі теми були підняті та утримуються у фокусі уваги саме завдяки ЗМІ. Зрозуміло, що тема тортур у міліції з того, про що говорили правозахисники протягом багатьох років, стала тим, про що сьогодні говорять усі. Це почалося після таких гучних справ як, наприклад, смерть Ігоря Індило. І якби не ЗМІ, про це б не дізналися, як і про подальші акції з цього приводу. З іншого боку, ЗМІ часто підтримують, тиражують і розповсюджують речі, які лежать уже в дискурсі антиправозахисту - наприклад, мігрантофобські теми, розмежування «наших» і «не наших». Але головна проблема полягає в тому, що останні, мінімум, років десять в українських ЗМІ у визначенні того, які теми пріоритетні, як їх висвітлювати, на чому акцентувати і взагалі чи звертати на них увагу, завжди присутній зовнішній фактор, який часто був визначальним. І якщо з 2001 по 2004 це була пряма державна цензура, «темники», то протягом останніх років це, більше, ніж раніше, комерційний інтерес, а саме - погоня за рейтингом. Тому часто інтереси спільнот або окремих людей приносяться в жертву того, наскільки привабливим буде цей матеріал, яким буде заголовок, чи клацатимуть на нього, чи затримаються, перемикаючи канал, та інше. Тому досить часто людські інтереси залишаються без уваги. Але все ж видно, що в Україну роль журналістики в правозахисній сфері величезна.

- Ви навчаєте молодих журналістів якісно висвітлювати соціальні проблеми. А який рівень професійних навичок вони отримують у ВНЗ?

  Мені складно порівнювати різні навчальні заклади, тому що я не знайомий з випускниками всіх вузів. Довгий час навколо мене були професіонали високого рівня, які не мали журналістської освіти взагалі. Бувають дуже різні групи і різні молоді журналісти, деякі дуже грамотні, а деякі справляють досить гнітюче враження. Тому що техніка - справа десята. Зрозуміло, що технічні навички важливі, і якщо людина не вміє писати і не вчиться цьому, то вона не зможе підготувати нормальний журналістський матеріал. Але перша проблема, з якою особисто я часто стикаюся, - це дуже вузький кругозір, а іноді й кричуще невігластво. Я поки не чув про формуючий внесок з боку вузів, які навчають журналістів. Журналіст повинен бути ерудований і освічений, мати хороші комунікаційні навички і, звичайно, володіти якимись суто технічними речами. Могилянська Школа Журналістики, в якій я працював, справляє на мене хороше враження, але це тільки магістерська програма, оскільки там є фокус на те, що приходять люди з певним досвідом роботи, зацікавлені, які дійсно в подальшому будуть займатися тим, чого навчаються. Але більше сказати про наші вузи я нічого не можу. Дуже часто я чую від самих випускників, що журналістська освіта - це міф, в ньому немає необхідності. Думаю, це говорить саме про те, що вони не отримали якісної професійної освіти у своєму внз.

- Як ви бачите роль громадянської освіти в навчанні журналістів?

Журналістам, у яких є потреба вивчити сферу правозахисної діяльності, дізнатися більше про громадянські права і соціальні проблеми, з якими працюють активісти, без системи громадянської освіти просто нікуди було б піти. Так у них є програми і можливості як, наприклад, програма «Розуміємо права людини», завдяки чому вони можуть розвиватися у сфері, яка їх цікавить. І це здорово. З іншого боку, ситуації в цілому це, на жаль, не змінює. І коли ти роками вкладається в цю справу, а рівень телебачення і газет зовсім не змінюється, виникає втома і нерозуміння, навіщо все це потрібно. Змінюються обличчя, змінюються люди, але ЗМІ, як і раніше, перетворюються на зливну трубу. Тому я не впевнений, що як інструмент впливу на рівень ЗМІ, громадянська освіта дійсно ефективно. І вже точно не варто розраховувати на швидкий результат. Потрібна довга, систематична робота, щоб повільно нарощувати фізичну масу молодих журналістів, журналістів - насамперед, у регіонах. З іншого боку, таким чином формується певна спільнота журналістів, які працюють з громадськими проблемами та стурбовані фактами порушення прав людини в Україні. І без громадянської освіти було б складно, тому що альтернативи ій немає.

- Журналістські розслідування - не дуже популярний жанр в Україні. Чому? У чому його складність і непривабливість?

Перша проблема коротко характеризується словом «стрьомно». Всі проблеми, що вимагають журналістського розслідування, так чи інакше, зав'язані на порушення закону або чиїхось прав. Завжди є сторона, якій цю тему піднімати не вигідно, що має економічну або політичну владу - формальну чи неформальну. Враховуючи незахищеність журналістів і загальний стиль вирішення питань і проблем у суспільстві, включаючи, місцями, повну відсутність межі між переконанням і застосуванням насильства, найчастіше просто стрьомно. Можна запросто отримати по голові, причому незрозуміло, що це змінить. Друге - треба вміти це робити і мати певні ресурси. Мінімум - людські, а часто і фінансові. Зараз як приклад журналістського розслідування наводять фільм Усова про Лук'янівське СІЗО. В Україні, напевно, немає телеканалу, який може дозволити своєму журналісту кілька місяців займатися однією темою, дозволити використовувати під це техніку, людей, - своїх або чужих, - і давати дозвіл своєму співробітникові на ризиковані кроки. Я за час роботи на ТБ таких випадків бачив дуже мало. Зараз більшість новинних служб працюють на конвеєр. Практично неможливо взяти тему і добре її відпрацювати. Тому півроку так ось займатися, зі спецтехнікою, з ризикованими з юридичної точки зору кроками, практично ніхто не може і не хоче собі дозволити. І, звичайно, невміння. Часто просто не розуміють, з якого боку розкрутити проблему. Але таким речам вчаться на практиці.

- Чи продовжуєте ви працювати з журналістами, що пройшли навчання в освітніх курсах з прав людини? Чи вдається їм у своїй подальшій роботі ефективно використовувати нові навички та знання?

Зараз з учасницею останнього курсу для журналістів програми «Розуміємо права людини» Настею Москвичовою ми працюємо над двома історіями, які відбулися восени минулого року в Луганську. Це справа студента з Нігерії, який за спробу врятувати своє життя під час нападу на нього місцевих молодих людей з корисними зв'язками, більше півроку сидить у СІЗО і може провести в українській в'язниці багато років, і ще випадок організованого погрому кіоску «шаурми» і побиття іноземних студентів у дворі Луганського національного університету. Те, що ми робимо зараз, потрібно і для журналістського розслідування, і для громадської кампанії, яку ми готуємо. Настя працює на Радіо «Свобода», вона пройшла тільки перший етап освітнього курсу. Під час семінару ми розмовляли з нею про ці луганські події, після чого ми запросили її стати учасницею мережі Центру інформації з прав людини. Підсумком стала пропозиція їй з'їздити до Луганська. Це для неї - і досвід, і просто цікаво. У технічному плані чудово, що ми працюємо разом, тому що дуже багато людей, з якими потрібно зустрітись, але мало часу. За підсумками поїздки вона готує свій матеріал, а я намагаюся скласти деталі мозаїки, щоб розібратися в ситуації. У нас була первинна інформація, але все ж вона дійшла до нас через треті руки. А особливо в справі Олаолу (студента з Нігерії), оскільки суто юридичного захисту в такій кричущій справі явно недостатньо, доведеться почати громадську кампанію, яка неминуче буде міжнародною. Починати міжнародну кампанію, не перевіривши факти, не зібравши різні точки зору, - неможливо. Тому у його справі нас цікавили різні думки та додаткові деталі. Ми підготуємо по цій темі матеріал. Він потрібен не тільки як просто стаття, а як узагальнене висвітлення ситуації для залучення уваги до теми, на основі чого можна починати міжнародну кампанію. Зараз дуже важливо розібратися в цих справах, тому що в Луганську ніколи не було подібних системних проблем, не було агресивно налаштованого ксенофобського руху, і щодо міжнаціональної ворожнечі місто вважалося одним з найспокійніших обласних центрів. І на даному етапі потрібно зрозуміти, чи дійсно в місті зростає напруга, і щось робити, щоб ситуація не погіршилася.

Джерело:   http://postup.lg.ua
 
Джерело: 
Автор: 
Юлія Красильнікова

rizhan cheap michael kors

rizhan
cheap michael kors handbags
salomon shoes
salomon outlet
nike shoes
jordan shoes
new balance online
new balance online
salomon online
nike shoes outlet
michael kors handbags outlet
skechers outlet
nike air max
jordan shoes store
air jordan shoes
michael kors handbags
michael kors
michael kors
skechers store
salomon online
jordan shoes store
salomon shoes
cheap jordan shoes
reebok online
air jordan shoes
cheap jordan shoes
salomon online
michael kors handbags outlet
air jordan shoes
reebok shoes
new balance shoes
skechers shoes
michael kors
skechers store
cheap jordan shoes
new balance shoes
reebok store
salomon outlet
adidas outlet store
salomon online
air jordan shoes
salomon store
skechers online
puma online
adidas outlet
salomon store
jordan shoes
salomon shoes
cheap jordan shoes
jordan shoes store
jordan shoes
michael kors handbags
michael kors
michael kors handbags clearance
skechers outlet
salomon store
michael kors bags
salomon online
salomon store
adidas shoes
nike shoes outlet
jordan shoes store
reebok outlet
adidas shoes store
new balance store
michael korsuk outlet
salomon store
michael kors handbags
salomon outlet
salomon store
puma outlet
jordan shoes store
skechers shoes
adidas outlet store
salomon shoes
reebok online
puma online
salomon outlet
skechers online
salomon online
salomon shoes
reebok shoes
air max
salomon outlet
adidas shoes
salomon outlet
adidas outlet
jordan shoes
michael kors
air jordan shoes
michael kors bags
puma store
michael kors bags
adidas shoes store
reebok outlet
nike shoes factory
michael kors bags
nike shoes
jordan shoes
puma shoes
puma store
michael kors bags
nike shoes outlet
new balance store
salomon shoes
puma outlet
new balance outlet
michael kors handbags
cheap jordan shoes
puma shoes
new balance outlet
michael kors handbags
reebok store

golden goose sneakers crazy

golden goose sneakers
crazy explosive
westbrook shoes
michael jordan shoes
yeezy boost
balenciaga shoes
timberland boots
supreme clothing
yeezy boost 350
ferragamo belts
michael kors
supreme hoodie
yeezy boost
hermes handbags
adidas tubular
michael kors outlet
off white
michael kors outlet online
mbt shoes online
nike sneakers
air jordan
michael kors factory outlet
jordan 11
off white nike
lacoste outlet
cheap nba jerseys
nike air max 2017
nike air force 1
retro jordans
nike sneakers for men
yeezy shoes
nike epic react
nike air max
lebron 16 shoes
james harden shoes
nike hyperdunk
longchamp handbags
curry 5
yeezy boost 700
longchamp handbags
polo ralph lauren
air max 270
yeezy boost 350
nhl jerseys
zx flux
jordan 11 retro
ysl
kd shoes
birkin bag
golden goose sneakers
goyard handbags
hermes online shop
yeezy shoes
adidas stan smith
lebron shoes
nike polo shirts
cheap jordans
golden goose
canada goose jacket
air max 2018
goyard wallet
nike vapormax
adidas zx flux
lebron 15
pure boost
jordan 6
kobe shoes
fake rolex
cat boots
baseball jerseys
goyard st louis tot
longchamp outlet
michael kors uk
cheap mlb jerseys
nike air force
golden goose
golden goose outlet
lacoste polo shirts
louboutin shoes uk
nike polo
ferragamo belt
adidas shoes outlet
adidas shoes online
michael kors handbags
nike air max
balenciaga
michael kors
michael kors outlet online
nike air max 270
jordan sneakers
yeezy 700
yeezy boost 350 v2
golden goose
nike max
yeezy shoes
yeezy 500
off white jordan 1
canada goose
nike air max
michael kors handbags outlet
coach outlet
kate spade handbags
adidas ultra boost uncaged
curry 6 shoes
coach outlet online
calvin klein outlet
kyrie 4 shoes
curry 6 shoes
jordan 13
kyrie irving shoes
hermes belt
lebron 16 shoes
nike sneakers for women
offwhite
adidas pure boost
cheap nba jerseys
golden goose outlet
tory burch outlet
hermes handbags for sale
moncler jacket
goyard handbags
adidas crazy explosive
fila shoes
fila
nike flyknit
moncler jackets
adidas stan smith shoes
nike air max 2018
air jordan 4
kd 11
balenciaga sneakers
off white clothing
golden goose
goyard
nike shox
jimmy choo shoes
kobe byrant shoes
off white
calvin klein outlet online
yeezy
chrome hearts online
adidas ultra boost
adidas tubular shadow
jordan shoes
off white hoodie
hogan outlet
yeezy boost 350
adidas superstars
fitflops sale clearance
jordan retro 6
bape hoodie
lacoste
yeezy
kd shoes
tory burch shoes
ysl handbags
off white x jordan 1
lebron shoes
lebron 16
goyard handbags
nike foamposite
adidas eqt
yeezy boost 350
adidas yeezy
fake rolex
fitflops
cheap jordans
chrome hearts online
kobe 9
jordan retro
yeezys
nmd
nfl store
kyrie 3
yeezy boost 350
russell westbrook shoes
balenciaga shoes
yeezy shoes
off white shoes
yeezys
kobe 11
kobe shoes
yeezy boost
nike react
yeezy
curry 6 shoes
air jordans
reebok shoes
longchamp bags
fila shoes
lebron 15 shoes
adidas nmd
off white shoes
jordans
off white clothing
paul george shoes
longchamp bags
nike epic react
longchamp
birkin bag
kyrie shoes
kd 11 shoes
ralph lauren uk
adidas nmd runner
adidas outlet online
ralph lauren uk
yeezy shoes
golden goose outlet
christian louboutin
fila
kd shoes
goyard
lebron 11
yeezy 500
yeezy boost 350 v2
fila
moncler jackets
lebron james shoes
birkin bag
jordan shoes
air yeezy
birkin bag
cheap nfl jerseys
yeezy boost 500
jordan shoes
michael kors handbags
nike lebron 16
michael kors handbags
yeezy boost 350
westbrook shoes
hermes outlet online
tory burch sandals
lacoste polo
nike react
adidas iniki
michael kors outlet online
100% real jordans for cheap
goyard bag
adidas yeezy
kobe 11
golden goose
nike roshe
michael kors outlet
chrome hearts outlet
vans shoes
rolex replica
hermes belts for men
fila shoes
off white clothing
replica rolex
nfl jerseys
michael kors handbags
michael kors handbags
valentino
louboutin shoes
adidas tubular
coach handbags
nike air max 90
mbt shoes outlet
yeezy boost 350
cheap jordans
michael kors outlet
retro jordans
jordans
nike roshe run
mbt shoes
caterpillar boots
golden goose outlet
coach factory outlet
reebok outlet
adidas gazelle
converse outlet
coach outlet sale
nike huarache
coach factory outlet
kd 10
off white
michael kors handbags
adidas stan smith sneakers
kevin durant shoes
curry 6
nike basketball shoes
basketball shoes
yeezy boost
adidas nmd
harden shoes
yeezy shoes
coach outlet sale
red bottom shoes
lacoste polo
adidas ultra boost
ultra boost
vapormax
balenciaga shoes
converse outlet store
coach outlet
adidas yeezy boost
nike cortez
air max
adidas shoes
yeezy
chrome hearts
nike air max
balenciaga
coach outlet online
hermes belt
michael kors outlet
off white hoodie
curry 5
adidas yeezy
goyard bags
yeezy shoes
nike cortez men
golden goose
air jordan 13
chrome hearts
russell westbrook shoes
fake rolex watches
curry 5
air max 90
timberland outlet
adidas eqt support
jordan retro 12
hermes handbags
hermes bags
balenciaga
coach outlet
yeezy shoes
lacoste polo
hogan outlet online
fila sneakers
ferragamo belt
michael kors outlet
adidas outlet
cheap jordans
ferragamo belts
asics shoes
chrome hearts
yeezy boost 350 v2
mlb jerseys
fila shoes
curry 5 shoes
jordan shoes
nmd
yeezy boost 350
hermes birkin
curry 4
curry shoes
yeezy boost 350 v2
iniki
gucci belt
goyard bag
michael kors purses
supreme hoodie
yeezy boost 350
gucci belts
kobe 9
goyard bags
asics running shoes
air jordan
lebron 16
red bottoms
bape hoodie
yeezy boost 350 v2
vans outlet
moncler outlet
nike kd 11
lebron 10
jordans
red bottom heels
curry 6
lacoste outlet
nike jordans
kobe sneakers
nike shox for men
jordan 12
hermes belt
nike huarache
adidas stan smith
curry 6
Kanye West shoes
jordan shoes
jordan 4
air force 1
kobe basketball shoes
yeezy boost
adidas tubular
nike air max 2019
golden goose sneakers
golden goose sneakers
curry 4 shoes
yeezy boost
michael kors outlet
kd 11
tory burch
valentino shoes
stephen curry shoes
golden goose outlet
hermes handbags bag
nike shoes
kyrie 4
adidas ultra
lacoste online shop
yeezy boost
lebron 16
adidas superstar
balenciaga triple s
yeezy boost 350 v2
fila disruptor
nike flyknit racer
coach outlet
stephen curry 5
nike air huarache
nba jerseys
air max 2019
curry 4
fila
curry 4